Památky
Jánský vrch
Zámek Jánský Vrch ve městě Javorník byl do roku 1945 letní rezidencí vratislavských biskupů a arcibiskupů. Jde o jediný veřejnosti přístupnou památku okresu Jeseník.
Původní hrad byl vystavěn nejpravděpodobněji na přelomu 13. století a 14. stoletípiastovským vévodou Bolkem I. Svídnickým.
V řadě místností zámku se zachovala historická nástěnná výmalba a tapety, jakož i početný mobiliář zejména z 19. století, neboť zámek si až do roku 1945 podrželo svou rezidenční funkci.
Bouzov (hrad)
Hrad Bouzov stojí ve stejnojmenné vsi středozápadně od Moravy. Je to dobře zachovalá památka.Hrad byl založen na přelomu 13. až 14. století, jeho prvním známým majitelem byl Búz z Búzova v letech Hrad je majetkem České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Patří mezi nejnavštěvovanější památky v České Republice a je vyhledávaným místem filmařů.
Koncem 14. století bylo k hradu přistavěno předhradí. Roku 1558 hrad Bouzov vyhořel, ale kvůli finančním problémům tehdejších majitelů byl hrad plně obnoven až v roce 1620. Do dnešní podoby byl hrad upraven přestavbou v letech 1895 až 1910 na popud Evžena Habsburského, tehdejšího velmistra řádu, který také stavbu financoval.
Plumlov (zámek)
Zámek Plumlov se nachází nedaleko náměstí ve městě Plumlov asi 8 km západně od okresního města Prostějov na samém úpatí Drahanské vrchoviny.
Zámek v Plumlově, dominanta obce a širokého okolí, byl postaven vmanýristickém stylu v letech 1680-1688 vedle původního plumlovského hradu, který zde, na skalnatém kopci nad říčkou Hloučelou, stál již od 2. poloviny 13. století a byl po třicetileté válce velmi poničen.V roce 1994 byl zámek předán do majetku města Plumlova. Plumlov na něm hned zahájil nejnutnější opravy a pokračuje v nich dodnes.
Šternberk (hrad)
Gotický hrad Český Šternberk leží na levém břehu řekySázavy v těsné blízkosti dálnice D1 na území stejnojmenného městyse v okresu Benešov. Na ostrém skalnatém břehu středního toku řeky Sázavy byl hrad postaven před více než 760 lety. Roku 1241 ho zde založil Zdeslav z Divišova. Název hradu je odvozen od erbu rodu Divišovců – zlaté osmicípé hvězdy.
Legenda
- Podle jedné z pověstí, které se k tomuto místu váží, byl ve skalách pod hradem ukryt poklad. Na Velký pátek, kdy se otevírají poklady, má skála puknout a poklad se sypat do Sázavy tekoucí pod hradem. Proto lze po tomto dni nalézt v řece tu a tam zlatý plíšek. V roce 1971 byl poklad skutečně nalezen v hradním prostoru. Jednalo se především o cenné předměty ze 17. a 18. století.
- Poblíž hradu stojí temný les s vysokou skálou. Na jejím vrcholu je vidět otisk koňské hlavy. Podle jedné z pověstí zde ďábel odnesl místního sedláka, který se pod skálou schoval před bouřkou. Od té doby se tomu místu říká Čertův kámen a dodnes se mu lidé většinou intuitivně vyhýbají. Na místě se skutečně nachází hned několik negativních zón, podle měření siderickým kyvadlem, zde pravděpodobně zahynulo v různých časových údobích několik lidí.
Ruční papírna ve Velkých Losinách
Velké Losiny jsou proslulé výrobou ručního papíru. Tato papírna je jedna z mála papíren v Evropě, kde se ruční papír ještě vyrábí.
Papírna byla založena Janem mladším z Žerotína v letech 1591- 1596 na místě bývalého mlýna. Papírna byla postavena v pozdně barokní a klasicistní podobě na přelomu18. a 19. století.
Ruční papír se dodnes vyrábí z bavlny a lnu. Pro svou kvalitu a vlouhovřkost se používá na výtvarné umění a pro reprezentační účely.
Kromě samotné výroby je zde k vidění i muzeum papíru.
Tato papírna byla roku 2002 vyhlášena za národní kulturní památku.